WordPress AMP Kurulumu

Wordpress AMP KurulumuŞu sıralar bir AMP çılgınlığı var. Herkes bu konuda bilgi almak ve websitesini bir an önce AMP sistemine uygun hale getirmek istiyor. Kısaca bahsedersek AMP, Hızlandırılmış Mobil Sayfalar’ı (Accelerated Mobile Pages) ifade eder. AMP özellikle mobil cihazlarda hafif ve hızlı bir şekilde yüklenebilen web sayfaları oluşturmanın iyi bir yöntemidir. Şanslıyız ki wordpress gibi hazır bir sistem kullanıyoruz eğer ki html sayfaları veya özel script kullanmış olsaydık AMP kurulumu bir o kadar zor olacaktı büyük ihtimalle bir uzmandan yardım almamız gerekecekti.

AMP Nasıl Kurulur?

 • WordPress için zaten elimizde pek fazla yöntem yok tek yapmamız gereken buraya tıklayarak bağlantıdaki eklentiyi kurmak.
 • Eklentiyi kurduk bundan sonra elimizde yapabilecek pek fazla bir seçenek yok sadece Görünüm sekmesinin altına AMP şeklinde bir bölüm geliyor buradan sadece tasarımın renklerini düzenleyebiliyorsunuz. Unutmadan hatırlatmak isterim siteniz.com/amp yaparak bulunduğunuz sayfanın AMP halini görebilirsiniz.
 • Ben daha fazla özelleştirme yapmak istiyorum AMP sayfamı düzenlemek istiyorum derseniz burayı tıklayarak açılan sayfadaki “AMP for WP – Accelerated Mobile Pages” eklentisini kurmanız gerekli.
 • Yukarıdaki eklentiyi kurduğunuz zaman wordpress yönetici panelinize AMP sekmesi gelecek bu bölümden AMP sayfanıza reklam eklemek, css eklemek gibi işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.
 • Eklentileri Kurduktan sonra ortalama 1-3 gün arasında Google Webmaster Tools panelinizdeki “Arama Görünümü” altında “Hızlandırılmış Mobil Sayfalar” kısmı aktif olacaktır aşağıdaki görseldeki gibi bir sayfa sizi karşılar.

Wordpress AMP Kurulumu

 • Bu ekranda sizi sitenizdeki AMP destekli sayfalar için dizine eklenenler ve dizine eklenmek için uygun kriterlere sahip olmayan yani düzeltmeniz gerekenleri gösteren içeriğe sahip.
 • Bu sayfada gördüğünüz hataları daha ayrıntılı görmek isterseniz burayı tıklayarak amp sayfalarınızı test edebileceğiniz bir araca gidebilirsiniz.

Bu yazımda sizlere wordpress tabanlı sitenizi nasıl AMP destekli hale getirebileceğinizi gösterdim, tabii ki bu yazı yeterli olmayacaktır karşılaştığınız ve diğer sorunlar için webde arama yapmaktan çekinmeyin.

 • Vedat Orhan

  Çok teşekkür ederim öncelikle….

  Hocam WordPress için AMP eklentisi kurup düzenlediğimde amp bir yazı içindeyken site adına tıkladığımda amp anasayfaya değil, mobil anasayfaya yönlendiriyor. Hatta siteadresi.com/amp şeklinde girdiğimde de normal mobil anasayfaya giriyor. Ancak siteadresi.com/yazi-basligi/amp yazdığımda ilgili yazıyı amp açıyor.

  Bu sorunla ilgili bir öneriniz var mı?

  • Öncelikle ben değerli yorumunuz için teşekkür ederim. İkinci olarak “AMP for WP – Accelerated Mobile Pages” eklentisinin ayarlar kısmından AMP desteğini ana sayfa için de aktif hale getirdiğiniz takdirde ana sayfa da AMP olarak gözükecektir.

   • Vedat Orhan

    Teşekkür ederim hocam. Fakat ben ikinci bir eklenti kullanmak istemiyorum. Sadece AMP eklentisini kullanmak istiyorum. Ve sıkıntısız bir şekilde kullandırıyor kendini, en azından bana yetecek kadar. Ama tek sıkıtnı, anasayfa yönlendirmesini AMP siteye değil normal mobil site anasayfasına yapıyor

    • Maalesef ilk verdiğim eklentide herhangi bir ayar bölümü yok sadece görünüm sekmesinde renkleri düzenleyebiliyorsunuz ikinci eklenti özelleştirmek için gerekli büyük ihtimalle onu kurmadığınız sürece ana sayfaya AMP desteği veremezsiniz.

 • Hocam http ile test ettiğimizde sorun yok ama https ile sorun çıkarıyor. Yardımcı olur musunuz ?